Najczęstsze błędy w wystawianych fakturach

Przedsiębiorcy, którzy w swojej pracy wykorzystują program do wystawiania faktur online są zdecydowanie lepiej zorganizowani, a ryzyko błędu w ich dokumentach jest zazwyczaj znikome. Najlepiej świadczą o tym statystyki przedstawione w ubiegłych latach.

Pomyłki zdarzają się nawet najlepszym

Błędy pojawiają się w pracy każdego człowieka. Możliwość wprowadzenia nieścisłości gwałtownie wzrasta w przypadku ręcznego wypełniania dokumentów. Omyłkowo wpisane dane są często efektem zmęczenia, przepracowania czy chęci jak najszybszego wykonania nieprzyjemnych obowiązków.

Najczęstszymi błędami pojawiającymi się w tego typu sytuacjach są:
nieprawidłowa data wystawienia faktury – według przepisów podatkowych fakturę powinniśmy wystawić do 15 dnia miesiąca po przeprowadzeniu transakcji i co najwyżej 30 dni przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru.
Niewłaściwa numeracja – w przypadku grupowego wystawiania faktur przez kilka osób często zdarza się, że numeracja jest zdublowana lub kolejne numery są pominięte. Taka pomyłka jest absolutnie niedopuszczalna w świetle przepisów podatkowych i naraża nas na wiele problemów.
Brak dokładnie określonej daty sprzedaży – to jeden z najczęściej pojawiających się błedów (szczególnie początkowych) sprzedających. Nieścisłość wynika zazwyczaj z niewiedzy wystawcy, kdla którego data wystawienia i data sprzedaży jest tym samym Niestety przepisy podatkowe bardzo restrykcyjnie rozróżniają te dwa terminy.
Błedy w numerach NIP – długi ciąg cyfr, szczególnie w późnych godzinach pracy jest dla wielu przedsiębiorców zmorą. Wystawiając faktury ręcznie nie mamy możliwości bieżącego sprawdzania i weryfikacji prawidłowości wpisanego numeru. Program do fakturowania online wspiera nas w tym zakresie nie tylko swoją automatyzacja, ale również połączeniem z bazą Wies i listą białych kontrahentów.

Konsekwencje błędnie wystawionych faktur

Niedokładnie uzupełnione dokumenty grożą przykrymi konsekwencjami. Błędnie wystawiona faktura na kontrahenta zagranicznego, który podaje nieaktywny numer UE powoduje konieczność zapłaty VATu według stawki krajowej, a nie jak jak dla transakcji UE 0%. Korzystając z programu do wystawiania faktur eliminujemy ryzyko wielu błędów i nie martwimy się sankcjami nakładanymi z tego tytułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *