Wystawianie duplikatu faktury

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie własnego biznesu nie należy do najprostszych. Obowiązki zaczynają się niemal od samego startu, po czym w miarę upływu czasu mnożą się i zmieniają swoją formę. Według najnowszych statystyk ponad połowa właścicieli firm uważa, że prowadzenie działalności jest utrudnione, a 79% uskarża się na polskie prawo podatkowe. Maksymalnym uproszczeniem i świetnym rozwiązaniem okazuje się program do wystawiania faktur online, który dzięki automatyzacji wpisów znacznie redukuje czas spędzony nad dokumentami. Jednakże co trzeci badany przedsiębiorca deklaruje, że to klienci mogą być źródłem problemu. Zatory płatnicze spowodowane niezapłaconymi fakturami to tylko szczyt góry lodowej. Często wystawione dokumenty ulegają zniszczeniu lub giną w stercie papierów. Również w takim wypadku program do wystawiania faktur okaże się pomocny – bezproblemowo umożliwi pobranie duplikatu.

Duplikat faktury – wszystko co musisz o nim wiedzieć.

Duplikat faktury może być wystawiony na podstawie faktury pierwotnej lub za pośrednictwem programu do fakturowania, w którym znajduje się cała baza danych. Taki dokument jest niemal odzwierciedleniem swojego poprzednika, ale posiada dwa odróżniające go elementy:
słowo „DUPLIKAT” widniejące na papierze
datę wystawienia duplikatu
Warto pamiętać, że ponowne wystawienie faktury na żądanie nabywcy nie spowoduje zmiany w księgowaniu, konsekwencji prawnych czy nałożenia na wystawcę dodatkowych opłat. Ponadto duplikaty powinny być przechowywane wraz z fakturami VAT aż do ich faktycznego przedawnienia. Ich pobranie zazwyczaj nie stanowi wyzwania i w zależności od programu do fakturowania jest bardziej lub mniej zautomatyzowane.

A może elektroniczna wersja?

Faktury są jedynie nietrwałą rzeczą materialną, dlatego łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Obecnie obserwujemy tendencję do zastępowania tradycyjnej formy dokumentu jej elektroniczną wersją. Taka opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza, korzystna dla środowiska naturalnego i minimalizuje ryzyko utraty faktury. Nabywca ma jednak prawo wystąpić z żądaniem wystawienia duplikatu i warto być na taką możliwość przygotowanym. Programy do wystawiania faktur pozwalają nam pobrać taki dokument niemal od zaraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *